Zanim dokonasz zakupu płytek ceramicznych

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:
 
Cechy, jakimi komplet naszych płytek powinien się odróżniać musimy znać, aby nie wydawać pieniędzy na przysłowiowego kota w worku. Od parametrów produktu zależne jest między innymi to czy produkt będzie się nadawał do danego wnętrza i jak będzie się w nim spisywał. I tak istotną wartością jest klasa jakości. Co to takiego? Otóż najprościej można to określić ten czynnik, jako swoiste oznaczenie płytek. Wyróżnia się klasę pierwszą oraz drugą. Od niej zależna jest trwałość artykułu.
 
To, jakiej kategorii są wyroby ceramiczne, na jakie się decydujemy uwzględnione musi być na opakowaniu. I tak pierwszej klasy płytki nie mają żadnych zarysowań czy defektów. Są wręcz wzorcowo zrobione i mogą posłużyć na lata ciągłego użytkowania. Niestety w parze z jakością idzie tu oczywiście ich wyższa cena. Jeżeli chodzi o drugą kategorię, to można mówić o defektach, ale zazwyczaj nie są one jakieś wyraźnie widoczne i poważne. Płytki są czasem nierówne nieznacznie bądź odmienne pod względem odcienia. Ich zaletą jest z kolei niższa kwota za nie należna. Na co kto się ostatecznie zdecyduje, to już wola samego konsumenta. Istnieje także na rynku trzeciej klasy typ produktów ceramicznych, ale w ich przypadku uszkodzenia są duże. 
 
Kolejnym parametrem technicznym jest odporność płytek na ścieranie. W tej materii kluczowa okazuje się norma PEI, według której niepodatność na ścieranie jest równe twardości szkliwa przy zużyciu wiążącym się z częstym eksploatowaniem bądź poprzez przetarcia mechaniczne – na przykład poprzez podeszwy różnego typu czy też intensywne przemieszczanie się po danej nawierzchni. Na podstawie normy EN ISO 10545-7, wydzielono nawet cztery podstawowe klasy płytek, a dokładniej PE I – są to produkty, jakie mogą się nadawać do miejsc użytkowych, które nie są narażone na szczególnie silny ruch i gdzie stopień zanieczyszczeń o działaniu ściernym nie jest wysoki. Generalnie do tej kategorii zaliczają się pomieszczenia sypialniane czy łazienkowe i to do nich właśnie płytki ceramiczne tej klasy nadają się optymalnie. 
 
Kolejna grupa produktów uwzględniona jest, jako PEI II. W tej kategorii znajdują się płytki dostosowane do wyłożenia w obiektach o średniej intensywności ruchu. W tym przypadku średnia okazuje się także podatność na ścieranie. I tu wymienić należy między innymi pokoje dzienne czy też gabinety. Jako PEI III rozumie się wyroby ceramiczne, które doskonale sprawdzają się w lokum średniego ruchu i znacznego i takiego samego narażenia na ścieranie. Można tu mówić o pomieszczeniach typu kuchnie, zwłaszcza w domach jednorodzinnych połączonych z salonami czy też korytarzach i przestronnych hallach bądź tarasach. Kolejna grupa to zbiór artykułów ujmowanych w klasie PEI IV. Są to produkty przeznaczone do obiektów, w których ruch jest dość duży, a ścieralność także niemała – z reguły to nie są domy czy mieszkania w blokach, ale zwłaszcza pomieszczenia miejsc publicznych –urzędy, biura, banki, lokale gastronomiczne i sklepy. Na koniec kategoria PEI V, a więc wyroby stworzone do pomieszczeń o wyjątkowo intensywnym ruchu i ogromnej ścieralności. 
 
O wyborze płytek ceramicznych do danego wnętrza i o konkretnych parametrach technicznych powinna przesądzić także jeszcze jedna cecha, a mianowicie nasiąkliwość. Jest to właściwość definiująca w wagowych procentach podatność na pochłanianie wody przez określony wyrób. I tak wyróżnia się nasiąkliwość niską, średnią – tu są trzy podgrupy oraz wysoką. Podobnie ważnym czynnikiem jest przeciwpoślizgowość. Można mówić o płytkach ceramicznych R9 – w pomieszczeniach o charakterze roboczym, a więc holach, wejściach, przedsionkach, gankach, schodach; R 10 – pomieszczeniach kuchennych, garażowych, sanitarnych i socjalnych; R 11 – warsztatach czy przeróżnych miejscach wytwórstwa artykułów żywnościowych; R 12 – obiektach typu chłodnie i R 13 – przedsiębiorstwach i halach przetwórczych i produkcyjnych. 
 
Wskazówki dla niezorientowanych
 
Kiedy cechy techniczne już pokrótce omówiliśmy, warto przyjrzeć się teraz kwestiom dodatkowym, które mogą być niesamowicie pomocne zarówno przy wyborze płytek ceramicznych danej grupy, jak i ich układaniu i przygotowywaniu pod ich montaż stosownej nawierzchni. Generalnie, zanim podejmiemy się dekoracji produktami wykończeniowymi tego rodzaju, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaką funkcję płytki mają w konkretnym pomieszczeniu pełnić. Jeśli zależy nam na tym, aby były one istotnym elementem designu i ważną częścią aranżacji wyrażającą styl obiektu nimi dekorowanego, dobrze byłoby decydować się na modele z narożnikami, londonami, listewkami, fryzami, rozetami czy cygarami. Kiedy natomiast dekorujemy przykładowo wnętrza o kompozycji nieco old schoolowej czy rustykalnej, stawiajmy na płytki ceramiczne zbliżone motywem ozdobnym do drewna bądź starodawnych kafelków typowych na przykład dla dawnych pieców. 
 
Przy pomieszczeniach typowo użytkowych, których eksploatacja jest duża, powiedzmy łazienkach bądź kuchniach, fajnie jest postawić na płytki wytrzymałe, solidne i odporne na detergenty. Nie mogą to być także produkty źle znoszące wilgoć. Najlepsze będą zatem wyroby wpisujące się w kategorię PEI IV, o której szerzej wspomnieliśmy w powyższej części artykułu. Z pewnością nie pożałujemy też zakupu gresu technicznego. Kiedy nie mamy osoby doświadczonej w układaniu płytek bądź, gdy nie stać nas na wynajem ekipy, która zajmie się tym bezpośrednio za nas, dobrze byłoby postawić na płytki dużo większe. Wtedy montuje się znacznie prościej, wygodniej i szybkiej. Są one nie aż tak wymagające, jak te fikuśne kształtem i drobne, przy których nie obejdzie się bez wprawy, fachu w kieszeni i precyzji.

Zdjęcia

Copyright: Luksusowa ceramika 2023.